Sadzenie ziemniaków w podkrakowskiej miejscowości. Ochrona przed Rizoktoniozą i szkodnikami glebowymi

W całym kraju wciąż trwają nasadzenia ziemniaków. W ostatnich latach dużym zagrożeniem w ich uprawie są szkodniki glebowe, często wynikające z monokultury oraz Rizoktonioza, wywoływana przez grzyb Rhizoctonia solani. O odpowiednim zabezpieczeniu ziemniaków nie zapomina Adam Ropa, producent warzyw, który od kilku lat zajmuje się ich uprawą w podkrakowskiej miejscowości Igołomia.

W gospodarstwie Adama Ropy ziemniaki uprawiane są na powierzchni 8 ha. W nasadzeniach wybierane są dwie, sprawdzone w tym gospodarstwie odmiany: Riviera, Arizona (Agrico). Bulwy sadzone są w rozstawie 75 x 32 cm. W ostatnich latach dużym problemem jest Rizoktonioza ziemniaka, jej nasilenie zależy od wielkości źródła infekcji, a także wielkości inokulum grzyba w glebie. Wpływ na porażenie ziemniaków przez rizoktoniozę ma również pogoda. Szkodliwość rizoktoniozy polega na obniżeniu wielkości plonu oraz jego jakości. By uzyskać jak największy plon oraz doskonałą jakość ziemniaków producent zawsze zaprawia ziemniaki. W tym celu stosuje preparat Allstar.

Ziemniaki sadzone są w rozstawie 75 x 32 cm
Ważna ochrona przed szkodnikami glebowy – o tym pamięta producent Adam Ropa
Sadzenie ziemniaków w podkrakowskiej miejscowości
W gospodarstwie Adama Ropy ziemniaki uprawiane są na powierzchni 8 ha.

Ochrona przed szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe stanowią duże zagrożenie w uprawie ziemniaka. Głównym powodem licznego występowania larw w glebie jest monokultura. Do najgroźniejszych szkodników glebowych należą drutowce – larwy sprężykowatych, pędraki, szczególnie te najbardziej żarłoczne, ostatniego stadium rozwojowego (L3, L4). Suche lata są często powodem większych uszkodzeń bulw niż lata o optymalnym uwilgotnieniu, gdyż szkodniki te szukają wody w głębszych warstwach gleby. W przypadku, gdy jej jednak nie znajdą, doskonałym kąskiem dla nich jest ziemniak, który składa się z ok. 80 proc. wody. By uronić bulwy przed niepożądanym uszkodzeniem przez szkodniki glebowe producent w Igołomi stosuje środek Belem 0,8 MG, który może być również stosowany w uprawie warzyw korzeniowych. Środek zawiera substancję czynną o działaniu kontaktowym i dodatkowo żołądkowym – cypermetrynę. Produkt tej jest rozsypywany podczas sadzenia za pomocą mikrogranulatora przymocowanego do sadzarki w ilości 24 kg/ha.

Podczas sadzenia ziemniaków stosowany jest środek Belem przeciwko szkodnikom glebowym. Fot. A. Ropa

Czytaj także: https://www.warzywa.pl/rozmowy-o-warzywnictwie/pierwsze-zabiegi-ochrony-w-uprawie-ziemniaka/

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności