yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSadzenie ziemniaków w podkrakowskiej miejscowości. Ochrona przed Rizoktoniozą i szkodnikami glebowymi

Sadzenie ziemniaków w podkrakowskiej miejscowości. Ochrona przed Rizoktoniozą i szkodnikami glebowymi

W całym kraju wciąż trwają nasadzenia ziemniaków. W ostatnich latach dużym zagrożeniem w ich uprawie są szkodniki glebowe, często wynikające z monokultury oraz Rizoktonioza, wywoływana przez grzyb Rhizoctonia solani. O odpowiednim zabezpieczeniu ziemniaków nie zapomina Adam Ropa, producent warzyw, który od kilku lat zajmuje się ich uprawą w podkrakowskiej miejscowości Igołomia.

W gospodarstwie Adama Ropy ziemniaki uprawiane są na powierzchni 8 ha. W nasadzeniach wybierane są dwie, sprawdzone w tym gospodarstwie odmiany: Riviera, Arizona (Agrico). Bulwy sadzone są w rozstawie 75 x 32 cm. W ostatnich latach dużym problemem jest Rizoktonioza ziemniaka, jej nasilenie zależy od wielkości źródła infekcji, a także wielkości inokulum grzyba w glebie. Wpływ na porażenie ziemniaków przez rizoktoniozę ma również pogoda. Szkodliwość rizoktoniozy polega na obniżeniu wielkości plonu oraz jego jakości. By uzyskać jak największy plon oraz doskonałą jakość ziemniaków producent zawsze zaprawia ziemniaki. W tym celu stosuje preparat Allstar.

Ziemniaki sadzone są w rozstawie 75 x 32 cm
Ważna ochrona przed szkodnikami glebowy – o tym pamięta producent Adam Ropa
Sadzenie ziemniaków w podkrakowskiej miejscowości
W gospodarstwie Adama Ropy ziemniaki uprawiane są na powierzchni 8 ha.

Ochrona przed szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe stanowią duże zagrożenie w uprawie ziemniaka. Głównym powodem licznego występowania larw w glebie jest monokultura. Do najgroźniejszych szkodników glebowych należą drutowce – larwy sprężykowatych, pędraki, szczególnie te najbardziej żarłoczne, ostatniego stadium rozwojowego (L3, L4). Suche lata są często powodem większych uszkodzeń bulw niż lata o optymalnym uwilgotnieniu, gdyż szkodniki te szukają wody w głębszych warstwach gleby. W przypadku, gdy jej jednak nie znajdą, doskonałym kąskiem dla nich jest ziemniak, który składa się z ok. 80 proc. wody. By uronić bulwy przed niepożądanym uszkodzeniem przez szkodniki glebowe producent w Igołomi stosuje środek Belem 0,8 MG, który może być również stosowany w uprawie warzyw korzeniowych. Środek zawiera substancję czynną o działaniu kontaktowym i dodatkowo żołądkowym – cypermetrynę. Produkt tej jest rozsypywany podczas sadzenia za pomocą mikrogranulatora przymocowanego do sadzarki w ilości 24 kg/ha.

Podczas sadzenia ziemniaków stosowany jest środek Belem przeciwko szkodnikom glebowym. Fot. A. Ropa

Czytaj także: https://www.warzywa.pl/rozmowy-o-warzywnictwie/pierwsze-zabiegi-ochrony-w-uprawie-ziemniaka/

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl