yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAkcja werbowania Brytyjczyków do prac sezonowych w zderzeniu z praktyką

Akcja werbowania Brytyjczyków do prac sezonowych w zderzeniu z praktyką

Rząd Wielkiej Brytanii łudzi się myśląc, że Brytyjczycy zechcą pracować w polu – komentuje dla portalu MailOnline anonimowy rolnik, który zatrudnił 50 rodaków do zbioru szparagów, z których w gospodarstwie pozostało zaledwie sześciu-  reszta zrezygnowała. Osoby zatrudniane w rolnictwie muszą być sprawne fizycznie, dodatkowo wymagają intensywnego przeszkolenia. 

Sezonowych pracowników z Rumunii i innych krajów Europy Wschodniej jest w UK znacznie mniej niż zazwyczaj o tej porze roku. Kolejne czartery z pracownikami sezonowymi miały wylecieć w ten weekend, aby pomóc brytyjskim rolnikom w zbieraniu szparagów, ale loty zostały odwołane, gdy rząd rumuński wprowadził bardziej rygorystyczne obostrzenia. W odpowiedzi na tę sytuację rząd brytyjski promuje akcję Pick For Britain polegającą na zatrudnianiu angielskich studentów i pracowników innych branż, którzy stracili pracę lub są na tzw. postojowym. Zainteresowanie Brytyjczyków, których mocno dotknęła pandemia Covid-19 akcją rządu jest olbrzymie – jak na razie chętnych jest więcej niż miejsc pracy, ponieważ sezon zbiorów rozpoczął się jedynie w uprawach szparagów. Kiedy zaczną owocować truskawki i rozpoczną się zbiory innych owoców oraz warzyw potrzeba będzie znacznie więcej pracowników. Już okazuje się jednaj, że dobre chęci to jedno, a gotowość i zdolność do fizycznej pracy w trudnych warunkach – to drugie. 

Ali Capper z Narodowego Związku Rolników (NFU) podkreśla – Zbiór np. szparagów to monotonna praca fizyczna odbywająca się na zewnątrz przy każdej pogodzie. W przypadku większości zadań w gospodarstwach rolnych potrzeba siły i zręczności manualnej ”.

Anonimowy plantator komentował – Wiele lotów dla pracowników sezonowych zostało odwołanych. Mając zbyt małą obsadę musieliśmy przerwać zbiory na niektórych polach szparagów. Zwykle mamy ich 130, jednak w tym sezonie dysponuje zaledwie siedemdziesięcioma. Przyjąłem wielu Anglików – studentów i pracowników biurowych, którzy zgłosili się do pomocy. Zaczęliśmy od 50, ale zostało ich tylko sześciu lub siedmiu. Wszędzie będzie ta sama historia.

John Colegrave, rolnik w Wykham Park Farm w Banbury na opublikowane na Facebooku ogłoszenie dla angielskich zbieraczy otrzymał 300 odpowiedzi. Zatrudnił z nich 20, ale zostało tylko ośmiu. „Wielu nie wiedziało, na czym polega praca, zanim zaczęli. Mieliśmy pięciu, którzy przyszli i przetrwali godzinę. Z kilku kolejnych musieliśmy sami zrezygnować, wykazywali chęci do pracy, ale mimo przeszkolenia nie byli w stanie nadążać na obcokrajowcami. Pozostali są w stanie pracować w takim samym tempie, jak doświadczeni bułgarscy pracownicy, których zatrudniam.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przedstawicielka NFU wyjaśnia – Szparagi to pierwsza uprawa. Gdy rozpoczną się truskawki i jagody, wtedy pojawią się prawdziwe problemy. Zaczną się też trudności finansowe, ponieważ rolnicy zainwestowali duże pieniądze w tunele, a teraz nie będą mogli zbierać plonów. Potrzebujemy każdego, kto chce podjąć pracę na roli, ale musi być gotowy na trudne warunki i zobowiązać się do zaangażowania. Gospodarstwa rolnicze to duże firmy i fabryki bez dachu.

 za MailOnline

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl