yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościIle kilogramów warzyw zjadają co roku Europejczycy?

Ile kilogramów warzyw zjadają co roku Europejczycy?

Liderem w spożywaniu warzyw jest Chorwacja. Tymczasem mieszkaniec Holandii spożywa najmniejszą ilość warzyw w całej Europie. 

Jako dzieci, to chyba większość z nas nie lubiła jeść warzyw. Jednak z wiekiem zdajemy sobie sprawę, że są bardzo zdrowe i istnieją niesamowite sposoby na przygotowanie doskonałych potraw z ich udziałem. Ilość potrzebnych warzyw zależy od wieku i płci. Ale średnio jest to około 240 gramów na osobę dorosłą dziennie lub 87,6 kg rocznie. W Polsce spożywa się około 119 kg/osobę/rocznie.

Źródło: landgeist.com

Nieco ponad połowa krajów europejskich spełnia ten wymóg. Cypr, Czechy, Finlandia, Islandia, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Słowacja i Szwecja nie spełniają tego wymogu, przy czym Holandia spożywa najmniejszą ilość warzyw w całej Europie. Mieszkańcy właśnie tego kraju zjadają marne 58 kg warzyw na gospodarstwo domowe rocznie. 

Co ciekawe, spożycie warzyw jest wielokrotnie wyższe w południowo-wschodniej Europie. Albania, Bośnia, Chorwacja, Macedonia Północna i Turcja spożywają rocznie ponad 200 kg warzyw. Chociaż wydaje się, że nie ma korelacji między spożyciem warzyw a spożyciem mięsa, widzimy, że niektóre kraje europejskie, które mają niskie spożycie mięsa, nadrabiają to, spożywając znacznie więcej warzyw.

Ale jak dokładnie FAO definiuje warzywa?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Prawdopodobnie pasuje głównie do tego, co uważasz za warzywo. Jest jednak kilka interesujących wyjątków. Ziemniaki nie są liczone jako warzywa. Grzyby, melony i arbuzy są. Tak, FAO uważa melony i arbuzy za warzywa. Oto wyjaśnienie FAO: „Ta grupa różni się od międzynarodowej klasyfikacji handlu warzywami tym, że obejmuje melony i arbuzy, które są zwykle uważane za uprawy owocowe. Ale podczas, gdy uprawy owoców są praktycznie wszystkimi uprawami trwałymi, melony i arbuzy są podobne do warzyw, ponieważ są uprawami tymczasowymi”.

FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Źródło: landgeist.com, Freshplaza

 

 

 

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl