Mniejsza podaż pora na rynku. Czy pozwoli to uzyskać lepsze ceny?

Producenci pora niestety nie cieszą się wysokimi cenami za produkt. Co więcej, muszą zmagać się z zagraniczną konkurencją, która oferuje dość wysoką jakość pod wieloma względami. Czy można oczekiwać, że sytuacja na podwarszawskich Broniszach wkrótce się zmieni?

Obserwując ilość krajowego pora na rynku hurtowym w Broniszach, możemy zakładać, że cena wkrótce ulegnie zmianie. Podaż z dnia na dzień zdaje się zmniejszać. To z kolei spowoduje wzrost stawek, których polscy producenci będą mogli zażądać za produkt. A przynajmniej mamy taką nadzieję.

Jak przedstawiają się ceny? Stawki wciąż pozostają niskie. Polski por kosztuje aktualnie 2-2,5 zł za kilogram. Co więcej, polskie warzywo zmaga się z konkurencją z Belgii. Cena za zagraniczny produkt zamyka się w przedziale 2,50-2,70 za kilogram. Niemniej, zakładając powyższy scenariusz, w którym cena krajowego produktu wzrasta, importowane warzywo może wywołać niemałe zamieszanie.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty produkcji, z którymi rolnicy walczą od długiego czasu, cena za krajowy produkt niestety nie jest w żadnym stopniu zadowalająca. Liczymy, że warzywo jeszcze dostanie swoje pięć minut, by choć odrobinę zrekompensować wkład producentów.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności