• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKiła kapusty nadal groźna - WIDEO

Kiła kapusty nadal groźna – WIDEO

Plasmodiophora brassicae wywołująca kiłę kapusty to patogen powszechnie występujący w Polsce, szczególnie w rejonach intensywnej produkcji warzyw kapustnych i rzepaku ozimego.

Rośliny mogą być porażane kiłą we wszystkich fazach wzrostu. Plasmodiophora brassicae wnika do korzeni przez włośniki, gdzie stymuluje podziały komórkowe i nadmierny wzrost komórek. Zachodzące w korzeniach zmiany morfologiczne zaburzają przewodzenie wody, dlatego pierwszym objawem porażenia kiłą kapusty jest nagłe więdnięcie roślin przy wysokiej temperaturze powietrza. Najbardziej typowym i charakterystycznym objawem są jasnożółte narośla na korzeniach, które z czasem powiększają się, przybierają wrzecionowaty kształt i ciemnieją. Następnie narośla gniją i rozpadają się. Najbardziej szkodliwe jest porażenie roślin na wczesnych etapach uprawy.

W ochronie upraw przed kiłą kapusty kluczową rolę ma prewencja. W rejonach intensywnej uprawy kapustnych, na polach na których problem z kiłą już wystąpił warto korzystać z odmian kiłoodpornych. Kolejnym krokiem jest produkcja zdrowej rozsady – najlepiej z wykorzystaniem profesjonalnego podłoża, wolnego od patogenów – korzystanie z lokalnych torfów czy podłoża z pryzm składowanych długi czas w gospodarstwie jest obarczona ryzykiem. Należy także pamiętać o dezynfekcji wielodoniczek, jeżeli były już wcześniej używane.

Stanowiska, na których wystąpiła choroba należy wyłączyć z uprawy roślin kapustowatych na co najmniej 4-5 lat. W płodozmianie warto uwzględnić por, fasolę, pomidory, ogórki, a także zboża jare. 

Rozwojowy kiły sprzyja kwaśny odczyn gleby, dlatego kluczowym zabiegiem prewencyjnym jest regularne wapnowanie w celu utrzymania pH powyżej 6,0. Najbardziej efektywne jest wapn tlenkowe stosowane jesienią, na suchą glebę. Należy przy tym pamiętać, aby w tym samym roku nie stosować obornika. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jeżeli dojdzie już do infekcji zaleca się usuwanie porażonych korzeni, aby zapobiec przedostawaniu się zarodników przetrwalnikowych do gleby. 

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Czerwińska-Nowak


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl