• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOpłaca się dobrze chronić ziemniaki

Opłaca się dobrze chronić ziemniaki

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Uprawie ziemniaków zagraża ok. 160 chorób pochodzenia biotycznego (infekcyjnego) i abiotycznego (nieinfekcyjnego) oraz wiele szkodników. Spośród chorób co roku największe straty w uprawach ziemniaka wywołuje zaraza ziemniaka oraz alternarioza. Natomiast ze szkodników od lat najgroźniejsza pozostaje stonka ziemniaczana.

Sprawcą zarazy ziemniaka jest organizm grzybopodobny Phytophthora infestans. Patogen ma zdolność dość łatwego uodparniania się na substancje czynne, dlatego mimo wielu lat badań i doświadczeń nad sposobem ograniczenia zarazy ziemniaka nadal powoduje ona największe zniszczenia w uprawie. Jej szkodliwość związana jest z tym, że w bardzo krótkim czasie może na tyle uszkodzić liście ziemniaka, że skutecznie ogranicza asymilację, co przekłada się na wyraźne zmniejszenie plonu. Wyniki badań wskazują, że straty plonu ziemniaków na plantacjach niechronionych sięgają aż 70%, a w Polsce w zależności od roku wahają się one w granicach 22–56%.

W dalszej części sezonu ziemniakom zagraża alternarioza, nazywana potocznie suchą plamistością liści. Sprawcami choroby są patogeny grzybowe z rodzaju Alternaria: A. alternata i A. solani. Niestety, zmienny w każdym sezonie skład ich populacji, sprawia że skuteczna ochrona ziemniaka nie jest zadaniem prostym. Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowego i dobrze przemyślanego działania.

Pogoda nie ułatwia ochrony

Na intensywność infekcji w uprawach ziemniaka duży wpływ ma przebieg pogody. Dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe utrudniają skuteczną ochronę ziemniaka. Roślina ta narażona jest na wiele zagrożeń od samego początku uprawy. Zima wiosna, susza, gwałtowne opady i upały – to warunki, w których ziemniaki nie mają dobrych warunków do wzrostu. Obszary zagrożone suszą to już nie tylko zachodnia i środkowa część Polski, ale również rejony nadmorskie czy podgórskie, gdzie wcześniej z ilością opadów w okresie wegetacji roślin nie było problemów. Osłabione w wyniku tych stresów rośliny są bardziej podatne na porażenie przez patogeny oraz uszkodzenia przez szkodniki. W takiej sytuacji do ochrony plantacji należy wybierać sprawdzone produkty, które pozwolą na efektywne zwalczanie chorób i szkodników.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sprawdzone rozwiązania

Strategia ochrony ziemniaka promowana przez firmę Syngenta od lat jest taka sama – tzn. na początek rekomenduje zastosować środki systemiczne, ze względu na ryzyko porażonych bulw, a następnie – kontaktowe i wgłębne.
Do zwalczania zarazy w ochronie ziemniaka firma Syngenta poleca fungicyd Carial® Flex, który dzięki unikalnemu połączeniu substancji czynnych – mandipropamid oraz cymoksanil, wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka. Carial® Flex ma działanie wgłębne i powierzchniowe i jest polecany do stosowania zarówno interwencyjnie, jak i zapobiegawczo. W doświadczeniach prowadzonych w ostatnich latach w Polsce, Carial® Flex zawsze wykazywał najwyższą skuteczność i uniwersalność.

Fot. 1. W ochronie ziemniaka przed zarazą i alternariozą sprawdzają się fungicydy Carial® Flex oraz Carial® Star

Drugi wyróżniający się skutecznością środek do ochrony ziemniaka rekomendowany przez firmę Syngenta to Carial® Star preparat, który zwalcza jednocześnie alternariozę i zarazę ziemniaka. Idealne połączenie – to pierwszy produkt na rynku o tak wysokiej skuteczności działania na dwie najważniejsze choroby ziemniaka. Wyjątkową skuteczność środek zawdzięcza zawartości substancji czynnej difenokonazol, która zwalcza oba patotypy alternarii (Alternaria alternata oraz Alternaria solani). Obserwacje prowadzone na plantacjach wskazują najwyższą skuteczność w zwalczaniu zarazy ziemniaka i alternariozy. Skuteczność ta potwierdzona jest również badaniami Grupy Euroblight. Warto podkreślić także odporność na zmywanie przez deszcz – już nawet po 15 minutach od wykonania zabiegu produkt zachowuje swoją skuteczność.

Rozwiązanie na stonkę

Sporym problemem na plantacjach ziemniaka jak co roku jest też stonka ziemniaczana, na którą specjaliści firmy Syngenta polecają stosowanie środka Voliam®, którego substancją czynną jest chlorantraniliprol. Jest on zarejestrowany w uprawie ziemniaka do zwalczania larw i chrząszczy stonki ziemniaczanej.

Fot. 2. Voliam® to skuteczny sposób na stonkę ziemniaczaną

Insektycyd jest w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Całkowite zwalczenie następuje w ciągu 2-4 dni od zabiegu. Zastosowanie preparatu powoduje szybkie zaprzestanie żerowania larw i zapewnia niemal natychmiastową ochronę roślin. Pozwala na kontrolowanie szkodnika nawet w bardzo wczesnym stadium larwalnym. Stosowany w niskich dawkach w czasie składania jaj, zapobiega wzrostowi populacji szkodników. Voliam® jest odporne na zmywanie przez deszcz i ma wysoką wydajność w szerokim zakresie temperatur. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 62,5 ml/ha, a zalecana: 50 – 62,5 ml/ha. Okres karencji w ziemniaku wynosi 14 dni.

Fot. 3. Skutecznie chronione plantacje ziemniaka zapewniają wysokie plony dobrej jakości bulw

Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl