yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPłaca minimalna w Niemczech wzrasta do 12 euro za godzinę

Płaca minimalna w Niemczech wzrasta do 12 euro za godzinę

Wzrost płac minimalnych w Niemczech od października 2022 roku budzi mieszane uczucia. Nie pozostanie bowiem bez wpływu na rolników w Polsce. Jakie konsekwencje będzie miało podniesienie płac minimalnych?

Na początek sytuacja w Niemczech. Wzrost płac minimalnych to dla tamtejszych rolników bardzo zła wiadomość. Większość z nich jest świadoma jak wiele problemów im to przysporzy. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać jak wyglądają aktualne koszty produkcji na świecie. Dodając wyższe stawki dla pracowników rentowność upraw pozostawia jeszcze więcej do życzenia.

Jak wyżej wspominaliśmy jest to kłopot również dla nas – Polaków. Czemu mamy przejmować się płacą minimalną w innych krajach? Wpływa ona bowiem na wzrost konkurencyjności pod względem pracowników. Możemy się jedynie domyślać, że i tak już niewielka grupa chętnych rąk do pracy może być bardziej zainteresowana pracą w Niemczech niż w Polsce. Chyba każdy z nas przyzna, że niemal 55 zł na godzinę brzmi kusząco…

Z drugiej strony, słuchając opinii pracowników, którzy rzeczywiście doświadczyli pracy u naszych sąsiadów, możemy założyć, że nie wszyscy będą skłonni skusić się na tamtejsze oferty pracy mimo wyższych stawek. Czy to zbiory, czy prace pozasezonowe – jak to mówią, „nie ma lekko”.

Biorąc to pod uwagę możemy być ciut spokojniejsi, jednak nie ukrywajmy, że nie każdy pójdzie tym tokiem myślenia. Część pracowników może wybrać właśnie w Niemczech zamiast w naszym kraju. Jest to spory problem ze względu na niedosyt kadr pracowniczych w wielu branżach, a w szczególności, w rolnictwie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jedni powiedzą, że rozwiązanie jest oczywiste – wystarczy podnieść wynagrodzenie, które oferujemy za pracę w naszych gospodarstwach. Niestety, nie jest to takie proste jak się wydaje. Gdyby tylko ceny za nasze produkty uwzględniały to, ile pochłaniają koszty produkcji, a także, ile wezmą pracownicy… Wtedy to rozwiązanie rzeczywiście miałoby rację bytu. Prawda?

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl