yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny pomidorów wyższe niż w 2022 roku

Ceny pomidorów wyższe niż w 2022 roku [25.04.2023]

Opłacalność produkcji i zarazem przyszłość polskich gospodarstw jest aktualnie uzależniona od cen uzyskiwanych przez producentów w ramach wynagrodzenia. Muszą być one odpowiednio wyższe, jednak nie zawsze warunek ten jest spełniony. Jak sytuacja wygląda w przypadku pomidorów?

Jak zdążyliśmy się już przekonać, niektóre warzywa osiągają aktualnie niższe ceny niż w ubiegłych latach. Tymczasem, koszty produkcji wzbiły się na niespotykany dotąd poziom, co jest równoznaczne z niższą opłacalnością. Pogłębienie się tego zjawiska może znaleźć odzwierciedlenie w trudnościach w utrzymaniu gospodarstw w przyszłym okresie.

Na rynku pomidorów stawki utrzymują się na ten moment na niezmiennym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że w dużej mierze wynika to ze stosunkowo niskiej podaży oraz nadzwyczaj wysokiego popytu ze strony konsumentów. Pozostaje więc pytanie… Co stanie się w momencie, w którym na rynku pojawi się nieco wyższa ilość krajowych pomidorów?

Możemy podejrzewać, że wówczas i pomidory dołączą do grona warzyw, których koszty produkcji przewyższają uzyskiwane ceny. Miejmy jednak nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie. Na ten moment krajowi producenci mogą oczekiwać stawek rzędu 90,00-105,00 zł za 6 kilogramowy karton, czyli 15,00-17,50 zł za kilogram. Tyczy się to zarówno pomidora czerwonego, jak i malinowego. Podane ceny odnoszą się do rynku w Broniszach.

W ramach porównania, aktualne ceny pomidorów są wyższe o 30,00-45,00 zł na kartonie względem stawek uzyskiwanych przez producentów w roku 2022. Wówczas kształtowały się one bowiem na poziomie około 60,00 zł za karton.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl