• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak zmieniały się ceny warzyw gruntowych w latach 2013-2023?

Jak zmieniały się ceny warzyw gruntowych w latach 2013-2023?

Koszty produkcji w ostatnim czasie wzbiły się na rekordowy i niespotykany dotychczas poziom. Zarówno nawozy, środki ochrony roślin, jak i inne niezbędne surowce… Wszystko wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Jednak czy znajduje to odzwierciedlenie w cenach warzyw?

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie produkcja wszelkich warzyw stała się dla producentów niemałym wyzwaniem. Wiele krajów było bowiem w dość dużym stopniu zależne od surowców z Rosji oraz Ukrainy. Wprowadzone sankcje wobec Rosji i trudności na terenach objętych działaniami wojennymi uniemożliwiły jednak dalsze dostawy z tamtejszych stron. Niższa dostępność materiałów produkcyjnych wpłynęła z kolei na ceny, które ukształtowały się na rekordowym poziomie. Taki obraz rzeczywistości postawił rentowność produkcji rolnej pod znakiem zapytania.

Warto więc poruszyć pewną kwestię… Kwestię cen warzyw dla producentów. Na wzgląd wyjątkowo niekorzystnych warunków na rynku, ceny wytworzonych produktów rolnych powinny wzrastać adekwatnie do ponoszonych kosztów. Jednak czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości? Odpowiedzi na to pytanie możemy doszukać się w sprawozdaniu z lat 2013-2023, które odnosi się do rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach i zostało przygotowane przez tamtejszych specjalistów. Opisywane zestawienie przedstawia nam średnie ceny uzyskiwane przez producentów poszczególnych warzyw gruntowych w lutym.

Ceny warzyw gruntowych w latach 2013-2023
Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Sytuacja w przypadku cebuli białej jest dosyć klarowna. Aktualnie producenci są w stanie uzyskać zdecydowanie wyższe wynagrodzenie niż w latach ubiegłych. Warto jednak odnotować, że w dużej mierze przyczyniła się do tego niższa podaż warzywa na światowym rynku, co wywołane jest stratami wynikającymi z niekorzystnych warunków pogodowych. Tak czy inaczej, stawki w lutym 2023 roku są wyższe o 189,04% względem średniej z poprzednich lat, co jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem w kontekście warunków, które panują na rynku. Niemniej… Cebula jest jedynym takim wyjątkiem.

Omawiając sytuację marchwi na przestrzeni lat widzimy już bowiem znacznie niższy wzrost. Warto jednak zaznaczyć, że cena warzywa w ostatnich miesiącach uległa pozytywnym zmianom, natomiast w lutym 2023 roku okazała się wyższa o niemal 90% względem średniej wieloletniej. Na tym się jednak kończy… Kolejne dwie pozycje charakteryzują się niestety niższymi przyrostami. W przypadku kapusty kształtują się one na poziomie zaledwie 16,55%, natomiast w przypadku buraków ćwikłowych 23,30%. Czy jest to adekwatne do kilkuset procentowego wzrostu cen nawozów? Odpowiedź nasuwa się sama…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: Rynek Hurtowy Bronisze


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl