Minister spotkał się z producentami papryki. „Musimy nauczyć się współpracować”

Robert Telus, sytuacja na rynku papryki
Fot. MRiRW

Przedstawiciele producentów papryki byli dziś gośćmi ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz sekretarza stanu Rafała Romanowskiego.

Rynek papryki. Import jest problemem

– To kolejny trudny rynek po rynku malin – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

Producenci papryki sygnalizowali duży napływ produktu z zagranicy, głównie z Holandii. Wskazywali to jako podstawową przyczynę obniżki cen skupu papryki. – Oferowane ceny skupu są poniżej kosztów produkcji – alarmowali ogrodnicy.

Przyczyny problemów. Jak to widzi Robert Telus?

Minister Robert Telus stwierdził, że wtedy, gdy nie ma problemów na rynku, rolnicy nie widzą potrzeby podejmowania wspólnych działań, działają indywidualnie. – Nie umiemy współpracować. Musimy się tego nauczyć – podkreślił minister Telus.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że po raz kolejny największą bolączką polskich rolników w zakresie cen uzyskiwanych za swoje produkty jest brak zorganizowania rolników. Wskazał przy tym jak działają zrzeszenia i grupy producenckie w Hiszpanii czy w Holandii.

Sposoby rozwiązania. Czy możemy liczyć na poprawę sytuacji? 

Niezależnie od przyczyn wynikających z rozdrobnienia producentów minister zaapelował o wskazanie głównych powodów kłopotów na rynku papryki.

Producenci zwracali uwagę m.in. na stosowanie cen dumpingowych przez sieci, które oferują produkt po cenach niższych od kosztów produkcji oraz na konieczność zmian w prawie, które pozwoliłyby na korzystniejsze funkcjonowanie wspólnych form działania.

Uczestniczący w rozmowach sekretarz stanu Rafał Romanowski zadeklarował możliwość spotkania w przyszłym tygodniu w ramach rozmów eksperckich w małym gronie, aby przygotować propozycje ewentualnych zmian w prawie.

Źródło: MRiRW

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Plantacja marchwi

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności