Uprawa papryki bez nicieni? Pobieranie prób glebowych, ważne wskazówki dla producentów.

Jan Wcisło (INTERMAG) pobiera próby glebowe na obecność nicieni.

Nicienie glebowe, stanowią duże zagrożenie dla upraw papryki pod osłonami. Ich obecność sprzyja infekcjom roślin przez patogeny glebowe. W naszym materiale filmowym Jan Wcisło, reprezentujący firmę INTERMAG, zachęca producentów do przeprowadzenia badań gleby na obecność nicieni przed rozpoczęciem uprawy.

Uwiąd papryki, to coraz częstszy problem wynikającymi z uprawy roślin w monokulturze. Przyczyn więdnięcia papryki może być wiele. Dużym problemem w tej uprawie stanowią nicienie glebowe m.in. guzak północny (Meloidogyne hapla), które stwarzają zagrożenie dla upraw warzyw pod osłonami prowadzonych na glebach lekkich, piaszczystych. Występowanie nicieni sprzyja infekcjom roślin przez patogeny glebowe. Przed planowanym terminem sadzenia, warto wykonać badanie gleby na obecność nicieni i w razie potrzeby szybko rozpocząć interwencyjne działania produktami mikrobiologicznymi w celu ograniczenia presji szkodników.

W naszym materiale filmowym pani Aneta Chałańska z firmy NEFsciencie, Skierniewice, informuje o dużym zagrożeniu nicieniami w uprawie papryki pod pod osłonami. Ponadto zwraca uwagę na odpowiedni termin i warunki przeprowadzenia prób glebowych. 

Badanie gleby u państwa Jankowskich
Łukasz Jankowski wraz z rodziną specjalizuje się w uprawie papryki pod osłonami w miejscowości Dęba (woj. mazowieckie). W tym gospodarstwie przeważają nowoczesne tunele Haygrove oraz Farmer z podwójną, pompowaną folią. Jeden z nowoczesnych obiektów został postawiony cztery lata temu i jak informuje producent, już w trzecim roku uprawy papryki odnotował problem związany z uwiądem roślin. Jest to coraz częstszy problem producentów z tego regionu. Jan Wcisło, z firmy INTERMAG, podkreśla, że przyczyn uwiądu roślin może być kilka, ale jedynym z nich mogą stanowić nicienie glebowe. Warto zatem przeprowadzić próby glebowe na obecność tych szkodników.

Nowoczesny tunel, w którym uprawiana jest m.in. papryka.

Zdjęcia oraz materiał filmowy: Justyna Dobrosz, Sad24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności