yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy faktycznie możemy zapomnieć o realnych obniżkach cen paliw?

Czy faktycznie możemy zapomnieć o realnych obniżkach cen paliw?

Wyczekiwaliśmy 1 lutego – obniżek VAT-u, a tymczasem z każdej strony media trąbią o nagłych podwyżkach. Sklepy podwyższają ceny na półkach. Dodatkowo, w cenniku PKN Orlen również pojawił się wzrost cen.

O obniżkach VAT-u mówiło się naprawdę dużo i początkowo większość z nas chyba uwierzyła w zapewnienia, że proponowane przez Rząd rozwiązania zmniejszą postępującą drożyznę i faktycznie wpłyną na zahamowanie cen. Niestety realnie koszty transportu nie spadną, o czym niżej.

Tymczasem, jak się okazuje, w ostatnich dniach stycznia ceny idą w górę. I to nie tylko na nawozy (o czym dziś już pisaliśmy), ale drożeje także paliwo! W nowym cenniku PKN Orlen mamy podwyżki. Cena oleju napędowego poszła w górę o 7 gr/l, a benzyna podrożała o kolejne 5 gr/l.  Ale zauważmy tez, że w przypadku ON  wzrost tygodniowy to 16 gr/l!

O ile w przypadku indywidualnych kierowców można jeszcze sądzić, że odczują symboliczne spadki cen ze względu obniżonego VAT-u, jednak przedsiębiorstwa już na pewno nie mogą na to liczyć. Dlaczego?

Owszem firmy transportowe czy grupy producenckie kupią taniej paliwo. Niestety odliczą w swojej księgowości mniejszą kwotę. VAT od usług transportowych pozostaje na niezmienionym poziomie. Zatem kwota odliczenia będzie mniejsza o kwotę wydaną na paliwo. W efekcie koszty i zyski zostaną na poziomach sprzed zmian. Podsumowując nie spadną koszty transportu, które mają kluczowy wpływ na galopującą inflację.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl